NOVINKY

arr3Pohřební ústav a krematorium LiberecPředstavujeme garanta naší sekce Poradna Pohřební ústav Likrem s.r.o., který působí v oblasti...

KONTAKTY

Likrem s.r.o. - krematorium
U krematoria 460
Liberec 1, 460 01
tel: 485 102 274
napište nám


Rady na překonání, popřípadě utlumení zármutku

Následující řádky jsou věnovány svépomoci ve smutku a žalu. Na prvním místě bychom mohli zařadit zapojení se do přípravy samotného pohřbu. Dále je dobré se věnovat tomu, co jíte. Doporučuje se zachování stejného denního režimu a posouzení svého zdravotního stavu. Mělo by se mluvit o zemřelé osobě a nemělo by se bránit ani truchlení, ani průchodu zlostných pocitů. Vůbec není na škodu si nechat pomáhat od druhých. A v neposlední řadě je často zmiňováno vyhledání odborné pomoci.

Odborná pomoc pro pozůstalé

Není-li v blízkém okolí možnost pomoci od rodiny nebo přátel a nebo jiné formy svépomoci (výše zmiňovaných), není zapotřebí se obávat vyhledat odbornou pomoc a konzultaci s někým, kdo má o těchto záležitostech povědomí.
Kam se člověk může obrátit ohledně vyrovnání se smutkem a žalem? Člověk může vyhledat pomoc lékaře, psychologa, psychoterapeuta, sociálního pracovníka, duchovního a poradce v poradenství pro pozůstalé.
Státem uznaný standard Poradce v poradenství pro pozůstalé by měl respektovat několik zásadních bodů – zákonnost, spolusdílení, citlivost vůči kulturních a osobních diferenciací, přiměřenost pietního chování, duchovní rozměr úmrtí, návaznost služeb a důstojnost umírání a truchlení.